Convocator Adunarea Generala a Clubului Alpin Român pentru 17 Februarie 2024
January 14, 2024 – 8:52 PM

În urma deciziei Consiliului Director al Clubului Alpin Român din data de 8 Ianuarie 2024, se convoacă Adunarea Generală pentru data de 17 Februarie 2024 ora 16:00 la Căminul Alpin, Str. Morarului 22, Busteni.

Pe ordinea …

Read the full story »
pe munte

instruire

rapoarte de tura

etica alpină

Istorie CAR

Home » in reflector

Scrisoare deschisa

Submitted by on June 19, 2013 – 11:39 AMNo Comment
Domnule Mircea Sandulescu,
Domnule Eugen Popescu,
Domnule Michael Pupeza,
Ma adresez dv. ca simplu cetatean al acestei tari care se cheama Romania, cu o opinie personala, care nu implica in nici un fel calitatea de membru al Clubului Alpin Roman.
Din ultimele mesaje transmise de dv. in ultimele luni inteleg urmatoarele:
1. Pretindeti ca din p.d.v. legal detineti functiile de presedinte, secretar general si vicepresedinte a CAR din anul 2002 si pana in prezent;
2. De aici prima concluzie, toate celelalte consilii directoare alese de adunarile generale ale CAR din anii 2003, 2006, 2011 si 2013 au fost ilegale, la fel ca si celelalte zeci de adunari generale si sedinte ale consiliilor directoare din perioada 2003 – 2013;
3. Toate modificari ale statutului CAR din AG din anii 2003, 2006 si 2013 au fost si sunt sunt ilegale;
4. Toate sectiile CAR, exclusiv sectia Cluj, sunt ilegale;
5. Toata activitatile CAR, inclusiv cele opt editii ale IWC, desfasurate in perioada 2003 – 2013 a fost ilegale deoarece au fost conduse de “ilegalisti”;
6. Toate documentele clubului semnate de Dl. Michael Pupeza in calitate de presedinte in perioada 2006 – 2010 (data la care si-a inaintat demisia definitiva si irevocabila) si de Vasilescu Dan in calitate de membru al CD (2003 – 2006) si vicepresedinte in perioada 2006 – 2013 au fost ilegale.
7. Toti cei peste 1000 membrii CAR legitimati in perioada 2003 – 2013 sunt ilegali deoarece cererile lor au fost aprobate de consilii directoare ilegale.
8. In consecinta logicii dv. in CAR activeaza legal si au drept de vot numai membrii legitimati inainte de anul 2003 si care au platit cotizatia in perioada 2003 – 2013, respectiv cca 20 persoane. Dar nici aceasta calitate nu este in prezent sigura dupa ultima sedinta de CD, ceeace ma face sa nu semnez acest email in calitatea de membru al CAR.
Dupa atatea discutii contradictorii si violente ma intreb si eu, ca si orice om cu capul pe umeri, cine este vinovat de aceste multiple si grave ilegalitati?
In orice caz nu cei peste 1000 de membri CAR legitimati in perioada 2003 – 2013 si nici membrii consiliilor directoare din acesta perioada care au desfasurat activitati voluntare si benefice clubului nostru, legitimari si activitati pe care dv. le considerati in prezent ilegale, mai mult chiar, infractiuni cu iz penal.
Nu mai vorbesc de repararea si punerea (partiala) in functiune a Caminului Alpin, aflat initial intr-o stare de ruina totala, realizata in deplina legalitate financiara, exclusiv prin eforturile financiare si umane imense ale membrilor si sectiilor CAR si care este considerata de dv. o grava infractiune, desi a fost cea mai importanta, chiar vitala, activitate a clubului din ultimii 12 ani.
Dan Vasilescu

Comments are closed.